تبلیغات
پایگاه و مرجع تخصصی کسب درآمد از اینترنت و درآمدزایی در منزل - چطوری بفهمیم از مسیر سریع پول درآوردن منحرف شده ایم؟
بسته آموزشی مشاغل درآمدزا در منزل

چرا کسایی که خیلی محاسبات نمی کنند خیلی زودتر جلو می روند و موفق می شوند ولی ما همچنان در محاسبات ساده و دست و پاگیر اولیه مانده ایم و دریغ از حتی یک قدم رو به جلو؟!
این که این افراد خیلی راحت تر کار می کنند و پول در می آورند به این دلیل است که ...

کارها را خیلی راحت در نظر می گیرند و به فکر تک تک جزئیات کار و به قول معروف بررسی SWOT در کار نیستند. خب البته این برای شروع کار خیلی خوب است و چون اصولاً کارهایی که احتیاج به تخصص خاصی ندارند و وابسته به علوم صرف نیستند –پیشنیازشان، داشتن تخصصِ علمیِ خاصی نیست- خیلی پیچیده نیستند و ندانستن بعضی از اصول موجب ضرر بزرگ یا متوقف شدن کار نمی شود و به همین دلیل کسی موفق تر است که سریع تر کار را شروع می کند.

این کارها اصولاً کارهای مدیریتی و گردهم آوردن چند متخصص برای انجام کار و رسیدن هدفی خاص است. حال ممکن است در ابتدای راه به دلیل نداشتن اطلاعات تخصصی مدیریتی کمی دست و پا شکسته جلو برویم ولی اگر دید بازی داشته باشیم و دنبال اصلاح کار و مدیریت خودمان باشیم، کم کم خیلی از این مشکلات حل می شود. فقط باید به مشتری هم این اطلاع را بدهیم که به دلیل این که در ابتدای راه هستیم شاید کمی و کاستی هایی داشته باشیم ولی کم کم ارتقاء پیدا می کنیم. با این کار باعث می شویم که انتظار بیش از حد در مشتری ایجاد نشود و در صورت بروز مشکل، بتوانیم به کمک مشتری آن را حل کنیم.

ولی افرادی که محاسبات و مطالعات داشته اند و در یک رشته ی خاص متخصص شده اند. مانند علوم مهندسی. این افراد به دلیل سبک خاصی که در دوران تحصیل برای مطالعه و محاسبات داشته اند؛ عادت کرده اند که به جزئیات و جوانب کار خیلی خیلی دقت کنند و گمان می کنند که در کسب و کار هم باید همین طور باشد ولی غافل از این که دنیای کسب و کار گسترده تر و پیچیده تر از آن است که بشود تمام جوانب آن را در مراحل اولیه شناسایی، مورد بررسی و تحلیل قرار داد و نسخه ی مناسبی برای آن پیچید. به همین دلیل در همان مرحله ی اول کسب و کار، به دلیل توجه بیش از حد به جزئیات، وقت بسیار زیادی را صرف می کنند و چون نتیجه ی خاصی برای آنها در ظرف یکی دو ماه –یا حتی یکی دو سال- اولیه حاصل نمی شود، کم کم دلسرد می شوند و کار را رها می کنند. حال

برای این که مانع بروز این انحراف در خودمان بشویم باید چند سوال از خودمان بپرسیم:

  1. آیا واقعاً این کاری که می خواهم انجام بدهم به این اطلاعاتی که دارم می خوانم یا این کارهایی که دارم انجام می دهم نیاز صرف دارد؟
  2. اگر این اطلاعات را نداشته باشم، آیا نمی توانم کار را شروع کنم؟
  3. آیا راه دیگری هست که این اطلاعات را خیلی ساده تر و راحت تر از دیگران بگیرم یا دیگران برایم این کار را انجام بدهند؟
  4. آیا می شود با ایجاد ارتباطات با افراد با تجربه، کسانی که در این زمینه اطلاعات دارند، ساده تر به آنچه می خواهم برسم؟ (حسن این روش این است که در سایر موارد کسب و کار هم از این ارتباط می توان استفاده کرد.)
  • باید توجه داشت که در ابتدای راه که می خواهیم در زمینه ای مطالعه کنیم –مثلاً قانون تجارت- ممکن است خیلی از تعریف ها، اصلاحات، مطالب و ... را اصلاً ندانیم و خیلی سوال در ذهنمان باشد که با مطالعه ی سریع و یکبار این مطالب بتوانیم به جواب خیلی از سوالات خود برسیم. منظور سوالات ساده و پیش پا افتاده است. ولی طبیعتاً با مطالعه ی این مطالب سوالات اصلی و مهم، که می تواند زمینه ساز فرصت های جدید برای ما باشد در ذهنمان ایجاد خواهد شد که جواب آنها را بهتر است از افراد متخصص بپرسیم. این کار، ساده تر و رسیدن به جواب در آن خیلی سریع تر است. این مطالعه ی روزنامه وار در واقع چیزی مانند پیش مطالعه است. کاری که باعث می شود ذهن ما به مطالب و اطلاعات آشنا باشد و بتوانیم خیلی راحت مطالب را درک کنیم و فرصت ها را از دل این مطالب شناسایی و مورد بهره برداری قرار بدهیم.
  1. کدام قسمت از این موارد و مطالبی که می خواهم را می توانم در طول کسب و کار فرا بگیرم و حتی به خاطر این که یاد گرفتن آن در طول انجام کار با عمل همراه می شود راحت تر به خاطر بسپارم؟
  2. اگر بدون داشتن این اطلاعات شروع کنم چه ضررهایی محتمل است که متحمل شوم؟
  3. آیا افرادی بوده اند که این کار را بدون داشتن اطلاعات خاص شروع کرده باشند و موفق شده باشند؟
  4. مهم این است که یک فرآیند کلی را در نظر بگیرید و بررسی کنید که اگر مشتری به شما مراجعه کرد، آیا در تمام طول فرآیند شما قادر به پاسخ گویی نیازهای او و انتظاراتی که ایجاد کرده اید هستید یا نه؟ به همین سادگی! واقعاً بیش از این هم نیاز نیست.
  5. هدف من از مطالعه ی این مطالب یا انجام این کار چیست؟ آیا من را به هدف اصلی که می خواهم می رساند؟ یا دارم خیلی وارد جزئیات کار می شوم؟!

نکته ی مهم دیگری که در اینجا هست این است که وقتی فهمیدید کار خاصی در راستای رسیدن سریعتر به هدفتان، به شما خیلی کمک می کند، خیلی سریع انجامش بدهید. مشکلی که در مهندسان هست، این است که می خواهند همه چیز آماده و محیا شود و بعد شروع به انجام کار بکنند و همین باعث می شود که خیلی از کارها را حتی شروع هم نکنند. در حالی که اگر هر اطلاعاتی که متوجه شدیم را ساده سازی کنیم و در همان موقع در کسب و کار پیاده سازی کنیم، کم کم مجموعه ی این اصلاحات، شرکت را به سرعت رشد و ارتقاء خواهد داد.
موضوعات مرتبط : کسب درآمد از طریق وبلاگ، کسب و کار اینترنتی، راههای کسب درآمد از اینترنت،


تاریخ : شنبه 21 دی 1392 | 02:56 ب.ظ | نویسنده : _ | نظرات